Δανειστική Βιβλιοθήκη - 51ο Δημοτικο Σχολειο Πατρων

Κρεστένων 14, Πάτρα 26334

mail@51dim-patras.ach.sch.gr

Προσβάσιμη για ΑΜΕΑ

Ωράριο : Δευτέρα έως Πέμπτη 10:45 -11:30 π.μ.

Σαν αίθουσα η βιβλιοθήκη ιδρύθηκε το 1997. Αρχικά λειτουργούσε με αρκετά βιβλία αλλά κατά το 2004 ο χώρος χρησιμοποιήθηκε ως  αίθουσα διδασκαλίας και ο δανεισμός περιορίστηκε αρκετά.

Πέρυσι όμως που ελευθερώθηκε η αίθουσα, αφιερώθηκε ένα τρίμηνο για την ηλεκτρονική καταγραφή των βιβλίων, τον διαχωρισμό, τη συντήρηση (9/2021 – 12/2021), και από τον Ιανουάριο του 2022 άρχισε να λειτουργεί ο δανεισμός.

Δανειστική Βιβλιοθήκη - 51ο Δημοτικο Σχολειο Πατρων

Με την έναρξη της λειτουργίας της μοιράστηκαν σελιδοδείκτες με μηνύματα για την αξία του βιβλίου.

Αρχικά καταγράφηκαν 1000  περίπου βιβλία και ως τον Ιούνιο του 2022  συμπληρώθηκαν άλλα 300 βιβλία.

Τα βιβλία είναι διαχωρισμένα με βάση τις κατηγορίες Ντιούι.

Στα λογοτεχνικά έγινε διαχωρισμός σε τρία επίπεδα:

1. Α΄ και Β΄ τάξης με κόκκινο καρτελάκι στη ράχη του βιβλίου
  2. Γ΄ και  Δ΄ τάξης με πορτοκαλί καρτελάκι και
  3. Ε΄ και Στ΄ τάξης με κίτρινο

Τα λογοτεχνικά του 3ου επιπέδου ταξινομήθηκαν με αλφαβητική σειρά κατά συγγραφέα.

Του 1ου και 2ου  με βάση τη θεματολογία: Ιστορία, μυθολογία, θρησκεία, Χριστούγεννα, μύθοι Αισώπου…

Τα βιβλία  των γνώσεων όπως της Ιστορίας και Γεωγραφίας έχουν γαλάζιο καρτελάκι, των θετικών επιστημών πράσινο και των καλών τεχνών και της Ψυχαγωγίας  ροζ.

Με την εγγραφή στον Βιβλιοδανό ξεκίνησε μία άψογη συνεργασία με  γρήγορη εξυπηρέτηση και άμεσες απαντήσεις σε απορίες από τον υπεύθυνο με πολύ ευγενικό και κατανοητό τρόπο.

Από τις αρχές του 2022 γίνεται ο δανεισμός και στην ηλεκτρονική καταγραφή του Βιβλιοδανού και χειρόγραφη στην καρτέλα  του βιβλίου που τοποθετείται στο οπισθόφυλλο και εκεί αναγράφεται το ονοματεπώνυμο μαθητή και ημερομηνία δανεισμού.

Με την εφαρμογή του Βιβλιοδανού  καταγράφονται ποια βιβλία διάβασε ο μαθητής, αν είναι διαθέσιμο κάποιο βιβλίο, ποια είναι  τα δραστήρια μέλη (για να τα βραβεύσουμε). Επίσης έγινε η δημοσίευση καταλόγου  τίτλων στο blog  του σχολείου.

Οι μαθητές προτιμούν, από  τα λογοτεχνικά της Άλκης  Ζέη στο 3ο επίπεδο, τα κόμικς  στο 2ο, τους μύθους του Αισώπου στο 1ο ενώ από τα βιβλία των γνώσεων προτιμούν τα ζώα.

Φέτος το σχολείο μας μπήκε στο Δίκτυο των Σχολικών Βιβλιοθηκών και έτσι υπάρχει χρόνος για καλύτερη οργάνωση του χώρου.

Τον  Δεκέμβριο  του 2022 φιλοξενήσαμε στο χώρο της Βιβλιοθήκης τη συγγραφέα Άννα Δενδρινού  όπου οι μαθητές της πήραν συνέντευξη και έκαναν μαζί της, δράσεις  φιλαναγνωσίας,  και δημιουργικής γραφής.

Επίσης ορισμένες τάξεις συμμετέχουν στον 12ο μαραθώνιο για τα 100 χρόνια της Άλκης Ζέη.

Μοιράστε αυτό το άρθρο