Ταντάλου & πάροδος ΒΘ69, Πάτρα
Ωράριο : Δευτέρα 10.00–10.45
Παρασκευή: 10.45–11.30
Σχολική – Δανειστική Βιβλιοθήκη 36ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας

Στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας και θεωρώντας πως έτσι θα δώσουμε στα παιδιά την ευκαιρία να κάνουν όμορφα, «μαγικά» ταξίδια, οργανώσαμε στο σχολείο μας μια δανειστική βιβλιοθήκη ενταγμένη στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών του Υπουργείου Παιδείας.
Διαθέτει περισσότερους από 700 τίτλους βιβλίων για παιδιά και για μεγάλους. Το υλικό της βιβλιοθήκης είναι οργανωμένο σε τέσσερις κατηγορίες και είναι καταγεγραμμένο ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα Myschool.

Κάθε βιβλίο διαθέτει έναν μοναδικό αριθμό καθώς και καρτέλα δανεισμού.

Οι κατηγορίες των βιβλίων είναι:

• Α΄ επίπεδο με βιβλία για μαθητές Α και Β τάξης
    (οι κωδικοί των βιβλίων έχουν μπροστά το γράμμα Α)
  • Β΄ επίπεδο με βιβλία για μαθητές Γ και Δ τάξης
    (οι κωδικοί των βιβλίων έχουν μπροστά το γράμμα Β)
  • Γ΄ επίπεδο με βιβλία για μαθητές Ε και ΣΤ τάξης
    (οι κωδικοί των βιβλίων έχουν το γράμμα Γ)
  • Βιβλία για μεγάλους
    (οι κωδικοί των βιβλίων έχουν μπροστά τα γράμματα ΒγΜ)
Σχολική – Δανειστική Βιβλιοθήκη 36ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας

Ο χώρος και η οργάνωση της δανειστικής βιβλιοθήκης

Η βιβλιοθήκη στεγάζεται σε ξεχωριστή αίθουσα στο 2ο όροφο του κτηρίου.
Διαθέτει χώρο για την ανάγνωση βιβλίων καθώς και τηλεόραση συνδεδεμένη με υπολογιστή και διαδίκτυο για τη διεξαγωγή προβολών.
Οι μαθητές μπορούν να επισκέπτονται το χώρο της βιβλιοθήκης είτε ατομικά είτε ομαδικά με τους δασκάλους τους κάθε Δευτέρα την 3η διδακτική ώρα (10.00 – 10.45) και κάθε Παρασκευή την 4η διδακτική ώρα (10.45 – 11.30).

Μέσω της ηλεκτρονικής υπηρεσίας, που μας προσφέρει δωρεάν ο Βιβλιοδανός, στην ιστοσελίδα του σχολείου μπορεί ο καθένας να δει πλήρη κατάλογο των βιβλίων καθώς και τη διαθεσιμότητα δανεισμού τους.

Μέσω τηλεφωνικού ραντεβού (2610521977) μπορεί είτε να δανειστεί άμεσα το βιβλίο που έχει επιλέξει είτε να επισκεφτεί και να περιηγηθεί στη βιβλιοθήκη.
Κατά τη διάρκεια της πανδημίας η δανειστική μας βιβλιοθήκη λειτούργησε μέσω της ιστοσελίδας μας προσφέροντας σε μαθητές και μεγάλους μια επιπλέον διέξοδο.

Ο σχεδιασμός μας για το μέλλον είναι ο εμπλουτισμός της βιβλιοθήκης μας με επιπλέον βιβλία καθώς και η διοργάνωση δράσεων φιλαναγνωσίας.